INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Szamowski h. Prus  

 
 
XV w. - po 2.09.1514
Biogram został opublikowany w XLVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego w latach 2009-2010.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Szamowski Jan h. Prus (zm. po 2 IX 1514), kasztelan konarski łęczycki.

Pochodził z rodziny drobnoszlacheckiej z Szamowa w ziemi łęczyckiej. Jego brat Stanisław był plebanem w Pszczonowie z prowizji bp. gnieźnieńskiego Jakuba z Sienna; w r. 1489 występował jako kanonik łowicki, pełnił także funkcje prokuratora kapit. łowickiej i poborcy czynszów w należących do dóbr arcybiskupich kluczach skierniewickim i łowickim. Z prezenty kaszt. radomskiego i star. łowickiego Piotra Pacanowskiego otrzymał on ok. r. 1497 prepozyturę łowicką; wraz z probostwem w Pszczonowie pełnił ją jeszcze w r. 1523. Siostrą S-a była Anna, żona Tomasza z Osędowic; w r. 1481 bracia wypłacili jej posag wynoszący zaledwie 20 kop gr.

Przed 3 VII 1481 został S. powołany przez star. łęczyckiego Piotra Dunina z Pratkowic i Ujazdu na urząd burgrabiego łęczyckiego; objął go po Piotrze Polaku z Głogowy i pełnił do 1 I 1496. Od r. 1482 uczestniczył w życiu politycznym ziemi łęczyckiej, biorąc udział w miejscowych sejmikach. Ekspektatywę na kaszt. konarską łęczycką otrzymał 10 XII 1484; objął ją między 1 I a 2 II 1485, po śmierci Mikołaja Puczka z Nędzerzewa. W r. 1488 został oddelegowany do sądu królewskiego w sprawach granicznych, dotyczących dóbr monarszych (wizja lokalna z jego udziałem miała miejsce 2 IX t.r.); podobną funkcję pełnił też 2 V 1502 i 23 II 1504. Na zjeździe w Piotrkowie w r. 1489 został wyznaczony na komisarza królewskiego w sprawie nagany szlachectwa wójta łęczyckiego Mikołaja z Leszczów przez kaszt. sieradzkiego Mikołaja Kurozwęckiego. W r. 1493 uczestniczył w sejmie walnym w Piotrkowie. Jako podstarości sieradzki występował w r. 1500, w okresie pełnienia urzędu star. sieradzkiego przez Rafała Leszczyńskiego (1499–1501). Był posłem ziemi łęczyckiej na sejm piotrkowski 1504 r.; z tytułu diety poselskiej otrzymał 13 III t.r. kwit na 15 grzywien. Uczestniczył w sejmie w Radomiu w r. 1505, a w l. 1504–6 był poborcą podatków w ziemi łęczyckiej. Zapewne z nominacji ówczesnego star. łęczyckiego Mikołaja Gardziny Lubrańskiego sprawował w r. 1507 funkcję podstarościego łęczyckiego. W lutym 1508 był jednym z czterech kandydatów sejmiku łęczyckiego do objęcia urzędu sędziego ziemskiego łęczyckiego; król Zygmunt I wybrał jednak Jana Ponętowskiego.

S. systematycznie powiększał swoje dobra ziemskie, wprowadzając Szamowskich do grona czołowych rodzin szlacheckich w ziemi łęczyckiej. Od króla Kazimierza Jagiellończyka otrzymał 12 V 1487 przywilej na lokację na prawie niemieckim wsi Szamów i Wargawa Stara. Ok. r. 1492 nabył za 500 grzywien działy w Walewie od spadkobierców Jakuba Trojko z Walewa. Otrzymał od Jana Brużyckiego wieś Przezwiska w zamian za dział w Zagrobkach i dopłatę 600 grzywien. Odparł pretensje Mikołaja z Zalesia z ziemi sieradzkiej do wsi Uwielinek i Prądzew, posiadanych uprzednio przez siostrę Mikołaja, Annę, żonę miecznika łęczyckiego Adama z Parzęczewa. W l. 1506–7 pozyskał drogą zakupów i zamian z dopłatą działy we wsiach Kalinowa i Włosków od spadkobierców kaszt. Andrzeja z Wroczyn. Pod koniec życia posiadał także dobra w Grabiach (dział Wargawy Starej), Siedlewie, Osędowicach, Skrzynkach i Świniarach. W r. 1513 zrezygnował z urzędu kaszt. konarskiego łęczyckiego na rzecz syna, Stanisława, który 3 VI t.r. otrzymał nominację królewską. Zmarł po 2 IX 1514; mimo cesji na rzecz syna wystąpił wówczas po raz ostatni z tytułem kasztelana.

Żoną S-ego była od r. 1480 pochodząca z drobnoszlacheckiej rodziny Anna; można ją identyfikować z siostrą Pawła z Łazina. S. zapisał jej 1 VIII 1512 na swych dobrach 40 grzywien posagu i 200 fl. węgierskich wiana; prawdopodobnie był to drugi zapis oprawy na rzecz żony. Z małżeństwa tego urodziło się przynajmniej dwoje dzieci: Katarzyna, od ok. r. 1503 żona Stanisława ze Stradzewa (S. wypłacił jej wówczas pewną sumę posagową) oraz Stanisław, w l. 1513–30 kaszt. konarski łęczycki.

 

Niesiecki, VIII; Urzędnicy, II/1, 2; Wieteska, Katalog prałatów kapit. łowickiej, s. 33; – Chwalibińska J., Ród Prusów w wiekach średnich, Tor. 1948 s. 75; Wiesiołowski J., Ambroży Pampowski, starosta Jagiellonów, Wr. 1976 s. 173; – Acta capitulorum, II; Akta grodz. i ziem., VII; Łaski, Liber benef., II; Matricularum summ., I, III, IV; Pawiński A., Sejmiki ziemskie, W. 1895 dod.; Średniowieczne zapiski heraldyczne łęczyckie, Wyd. T. Piotrowski, Z. Wdowiszewski, „Mies. Herald.” 1935 nr 41; Teki Pawińskiego, I; Volumina constitutionum, Oprac. I. Dwornicka i in., W. 2000 I; – AGAD: Księgi grodzkie łęczyckie, nr 5–9, 11, Księgi ziemskie łęczyckie, nr 1, 14–15; Arch. Archidiec. w Gnieźnie: sygn. A–3 k. 40, 190, 203, 208v.

Tadeusz Nowak

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.